O obiektywach Zeiss dla aparatów cyfrowych pisałem na Benchmarku wielokrotnie. Były to jednak drogie i przeznaczone dla wysublimowanej grupy odbiorców produkty. Tym razem Zeiss we współpracy z ExoLens szykuje coś z niższej półki cenowej, ale wcale nie oznacza to, że kiepskiej jakościowo. Mowa bowiem o obiektywach dla smartfonów, które są pokazywane na targach CES 2016.

Fotografia smartfonowa w ostatnich latach znacząco zyskała na znaczeniu i zyskała rangę równorzędnego konkurenta przynajmniej dla tej części cyfrowej fotografii, która posiłkuje się pomocą prostych kompaktów.

Na rynku dostępne jest wiele akcesoriów dla smartfonów, a wśród nich ważną grupę stanowią obiektywy (konwertery), które zwiększają możliwości oferowane przez standardową optykę urządzeń mobilnych. Wiele z nich to wynalazki, których przydatność może być ogromna, ale również i żadna. Jednak produkt firmowany przez Zeissa, to powinno być już coś na pewno na wysokim poziomie.

Zeiss, we współpracy z cenioną przez użytkowników smartfonów Apple marką ExoLens, szykuje w pierwszej połowie tego roku premierę trzech, utrzymanych w tradycyjnej stylistyce dużych szkieł, obiektywów, a raczej konwerterów optycznych dla iPhone’a.

ExoLens obiektywy

Będzie to konwerter makro, szerokokątny oraz teleobiektyw. Jak nazwa wskazuje, pierwszy poprawi zdolność aparatu iPhone podczas fotografowania z bliska, a specjalna przeźroczysta osłona zapewni dostęp łagodnie rozproszonego światła do fotografowanego z bardzo bliska obiektu.

Drugi zwiększy pole widzenia, co w iPhone będzie bardzo mile widziane, a trzeci zawęzi pole widzenia wydłużając ogniskową układu do około 60 mm, co z pewnością pomoże wykonywać lepiej wyglądające portrety. Są to konstrukcje optyczne typu Mutar z asferycznymi soczewkami i powłokami przeciwodblaskowymi T*. Zeiss zapewnia, że w obu przypadkach możemy liczyć na najlepsze parametry optyczne – minimalne abberacje, dobre odwzorowanie nawet na brzegu kadru.

Obiektywy dostępne będą ze specjalnym uchwytem do mocowania w osi optycznej aparatu smartfona. Na początek jedynie dla smartfonów iPhone 6, 6 Plus, 6s i 6s Plus, ale miejmy nadzieję, że na tych modelach się nie skończy. Dokładne ceny nie są jeszcze znane, na pewno jednak nie będą to tak duże kwoty jak w przypadku tradycyjnych obiektywów.

Źródło: Zeiss, ExoLens